W naszym przedszkolu dziecko znajduje możliwości indywidualnego rozwoju, poznaje swoje prawa, myśli i działa ekologicznie, uczy się żyć i w czystym i zdrowym świecie, zdobywa wiedzę i doświadczenie informatyczne, rozwija aktywność twórczą.Nasze przedszkole jest przedszkolem otwartym na potrzeby dzieci i rodziców.

Aktualności

Wpis nr 227 (224 z 430) Więcej wpisów | Ostatni | | | Pierwszy

Udostępnij

WIZYTA WESOŁYCH TYGRYSKÓW W SZKOLNEJ IZBIE HISTORYCZNO – ETNOGRAFICZNEJ W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3

29.04.2017, 11:38:00

Dnia 28.04.2017r grupa V wybrała się na wycieczkę do Zespołu Szkół Nr 3 w Kraśniku. Tam bardzo miło przywitała nas mama Karolka. Następnie zaprowadziła całą grupę na wystawę w Szkolnej Izbie Historyczno-Etnograficznej, której założycielem jest mgr Marek Solecki – nauczyciel dyplomowany biologii, kolekcjoner staroci, a od 2007 r. prezes Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów.

Zgromadzone w niej liczne eksponaty związane są z historią regionu, etnografią, zabytkami techniki oraz paleontologią. Pan Marek pokazał przedszkolakom najciekawsze eksponaty: kolekcję kilkudziesięciu starych żelazek, zbiór starych wag stołowych systemu Roberval i Beranger oraz XIX-wiecznych wag sprężynowych (kantarki), odważniki i miarki, kolekcję glinianych garnków, dzbanków i podobnych sprzętów pochodzących głównie z Urzędowa, kilkadziesiąt drewnianych wrzecion, przedwojenne buteleczki na święconą wodę z Jasnej Góry, stare drewniane zabawki, zbiór przedwojennych butelek różnego przeznaczenia, kałamarze stare beczki i butelki z okolicznych browarów, syfony, żeliwne sagany, niecki i dzieże, nosidła na wodę, oraz wiele innych eksponatów.

Dzieci dużą uwagę zwróciły na kącik paleontologiczny obejmujący skamieniałości roślin i zwierząt. Najciekawsze z nich to pochodzące z epoki lodowcowej kości i zęby mamuta oraz kości i kły niedźwiedzia jaskiniowego.

Pan Marek opowiadał przedszkolakom o sposobach zdobywania swoich zabytków, o wyjazdach z tym związanych. Kolekcjoner mówił:

„Zajmuje się ratowaniem przed bezpowrotnym zniszczeniem zabytków techniki i śladów naszej historii, w tym „kraśnikaliów”. Wyszukuję je w najbliższej okolicy na strychach starych domów, skupach złomu, giełdach staroci i innych miejscach”.

Dzieci słuchały opowiastek Pana Marka z dużym zainteresowaniem, zadawały dużo pytań, a na zakończenie wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie na tle tak znakomitych dzieł kolekcjonerskich. Za uwagę i grzeczne zachowanie zostały docenione i poczęstowane cukierkami. Dziękujemy Pani Małgorzacie i Panu Markowi za miłe przyjęcie.

g5wys17b001.jpg

Zdjęcia

ZamknijTa strona używa pliku COOKIE z zapisanym identyfikatorem sesji użytkownika w celu optymalizacji. Strona korzysta także z plików COOKIE systemu Google Analytics w celach statystycznych. Żadne wrażliwe dane nie są zbierane. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu.